Keramický povlak

Keramický povlak

V dokonalém světě by každé auto na silnici bylo věčně čisté, jako by právě sjelo z montážní linky. Bohužel žijeme ve světě, kde žádné mytí ani voskování nedokáže ochránit naše vozidla před povrchovými škrábanci, odštěpky od kamínků, skvrnami od laku a vyblednutím v důsledku UV záření.

Naštěstí nástup moderních keramických povlaků poskytl majitelům vozů významnou zbraň ve válce proti přírodním živlům, ale i věcem, jako jsou ptačí trus, kyselý déšť, míza ze stromů, oxidace a další.

Nechápejte nás špatně. Kvalitní keramický povlak neudělá z vašeho auta neprůstřelný vůz. Ale kromě neprůstřelných vest, které jsou, pokud víme, nesnesitelně drahé a pekelně těžké, nabízejí nanokeramické povlaky působivou škálu ochrany.

Na rozdíl od tradičních povlaků, které jsou obvykle vyrobeny z polymerních pryskyřic, je keramický povlak založen na oxidu křemičitém (SiO2). Křemelina, která se běžně získává z krystalů křemene a písku, vytváří v kombinaci s prvky, jako je oxid titaničitý, polysilazan, triethanolamin, voda a různé další složky, neviditelný, extrémně odolný "nanotechnologický povlak". Po vytvrzení na tvrdém povrchu vytvoří tato viskózní kapalina krystalicky čistý obal, produkt, který se označuje jako nanokeramický povlak nebo zkráceně keramický povlak.

Proč se keramické povlaky používají na automobilech?

Výrobci automobilů používají keramické povlaky díky jejich vynikající odolnosti vůči teplu, oděru, chemikáliím, H20 a nárazům, což z nich činí ideální ochranný těsnicí materiál pro mnoho součástí automobilů. Tento průhledný keramický nástřik je prakticky všude, od nábojů kol a podvozku automobilu až po motorový prostor a interiér.

Co je keramický nástřik?

Keramický nástřik je tekutý polymer vyrobený z keramických nanočástic, který se po nanesení na povrch vozidla chemicky spojí s továrním lakem. Na rozdíl od tradičních vosků nebo těsnicích materiálů, které sedí na povrchu, se keramické povlaky spojí s lakem a vytvoří odolnou ochrannou vrstvu.

Funguje keramický povlak?

Ano, keramický povlak dokáže pro vaše vozidlo zázraky. Díky svým přirozeným chemickým vlastnostem se keramický povlak nerozpadá ani při extrémních okolních podmínkách, jako je déšť nebo spalující horko.
Při správné aplikaci vydrží keramický povlak na autolaku dlouho (měsíce, někdy i roky) proti extrémnímu UV záření, nečistotám, ptačímu trusu a lehkým škrábancům způsobeným každodenním opotřebením. Povrchu také dodává značnou vodoodpudivost, takže se na něm špína nebo bláto tak snadno neudrží.

Proč je na internetu tolik humbuku kolem keramických nátěrů?

Jako kolem každé novinky, která se objeví na trhu, je i kolem keramických nátěrů na auta spousta humbuku a rychlé vyhledávání na internetu toto tvrzení jen umocňuje. Videa ukazují lidi, kteří házejí bláto na kapotu svého vozu, jen aby viděli, jak se bláto odlepuje a zanechává za sebou téměř bezchybný lak. Když se ponoříte hlouběji, objeví se ještě brutálnější testy keramických povlaků, z nichž některé jsou jen těžko pochopitelné.

Rychle se ozývají i odpůrci, kteří buď tvrdí, že tato videa byla zinscenována, nebo že keramické povlaky pravděpodobně vůbec nefungují. K těmto skeptikům se přidávají i ti, kteří se obávají, že aplikace keramického nátěru nějakým způsobem ohrozí lak jejich vozidla a že z tak malé lahvičky nelze získat ochranu na 2 až 5 let. Nebojte se. Nejde o velikost. Jde o to, jak ji používáte.

Většina keramických nátěrů jsou vysoce rafinované produkty, které byly přísně laboratorně testovány a jejichž funkčnost byla prokázána na většině tvrdých povrchů. Jediný háček je v tom, že než se do toho pustíte, musíte si uvědomit několik věcí.

Poznejte své možnosti keramických nátěrů

Když to rozebereme na kost, zjistíte, že existují pouze dva běžné keramické povlaky: "Profesionálně aplikované produkty" a "spotřebitelské sady pro kutily". Oba přístupy sice poskytují ochrannou vrstvu nano povlaku, ale značně se liší jak cenou, tak množstvím času potřebného na přípravu.

Navzdory jejich popularitě v oblasti profesionálního lakování automobilů začaly náklady na keramické povlaky teprve nedávno dosahovat bodu, kdy jsou finančně únosné i pro kutily. Stejně jako existují různé úrovně kvality sushi (jen řekněte ne sushi z benzinové pumpy), ani každý keramický povlak není stejný.

Jak udržovat keramický povlak

Chcete-li zachovat keramický povlak a zajistit, aby vydržel co nejdéle, dodržujte následující pokyny: Pravidelné mytí: Vozidlo myjte ideálně každé dva týdny. Použijte šampon s neutrálním pH, aby nedošlo k oslabení hydrofobních vlastností povlaku. Vyhněte se mytí na přímém slunci: Mytí auta na přímém slunci nebo při vysokých teplotách může způsobit rychlé odpařování vody a potenciálně zanechávat vodní skvrny.

Používejte správný mycí kartáč

Materiál kartáče, který se používá k mytí vašeho auta, hraje významnou roli při udržování nátěru, proto je nejlepší použít měkčí kartáč. Vyhněte se automatickým myčkám aut: Leštící kartáče mohou poškodit celistvost nátěru. Po umytí osušte: K osušení auta použijte měkkou utěrku z mikrovlákna, abyste zabránili vodním skvrnám z minerálních látek, které zanechávají při odpařování vody.

Použijte Ceramic Coating Booster

V závislosti na vašem keramickém povlaku můžete pravidelně používat tento produkt ke zlepšení hydrofobních vlastností povlaku a ochraně povrchu.

Údržba

Sezónní kontrola nátěru každé 3-4 měsíce zajistí maximální výkon a dlouhodobou životnost.

Odstraňte kontaminanty rychle

Ptačí trus a míza ze stromů mohou být kyselé a mohou dlouhodobě poškodit povlak. Tak si na to dejte pozor. Postupy opravy škrábanců nebo poškození Pokud se váš keramický povlak poškrábe nebo poškodí, můžete jej opravit několika způsoby.

Zde je několik tipů

1. Posouzení škody

Určete hloubku vrypu – pokud je v bezbarvém laku, lze jej snadno vyleštit.

2. Důkladné čištění

Než začnete s opravou poškození, je nutné prostor důkladně vyčistit.

3. Použijte sady na opravu škrábanců

Na drobné škrábance můžete použít sadu na opravu škrábanců odpovídající barvě laku vašeho vozu. Tyto sady často obsahují přesné pokyny, postupujte podle nich a máte hotovo.

4. Správné leštění

Menší nebo větší – po všech opravách musí následovat leštění.

5. Voskování

Budete také muset na opravený povrch nanést vrstvu vosku, abyste místo utěsnili a ochránili.

6. Vyhledání odborné pomoci

V případě větších/hlubších škrábanců je často nejlepší vyhledat odbornou pomoc, aby bylo zajištěno dokonalé sladění a trvalé výsledky.

7. Provádějte pravidelnou údržbu

Pravidelné voskování a ochrana laku může zabránit novým škrábancům a jiným poškozením.

8. Pečlivé broušení

Před opravou může být někdy vyžadováno lehké broušení; toto by však mělo být ponecháno na profesionálech, aby nedošlo k dalším škodám.

Rychlé dotazy o kotoučích s keramickým povlakem

Zde jsou některé běžné dotazy, které má většina majitelů automobilů ohledně keramického povlaku.

Měl bych svá kola potáhnout keramickým nátěrem?

Keramický povlak je způsob, jak jít, pokud chcete dlouhodobé řešení koroze kol a učinit je přitažlivějšími. Bylo by to jednodušší pro vaši peněženku a oči! Vyplatí se keramický povlak na kolech? Ano, zcela to stojí za to. Keramický nátěr je finančně logičtější variantou, pokud k tomu přidáte všechny peníze, které byste museli vynaložit na přelakování a opravu kol.

Jak dlouho vydrží keramický povlak na kolech?

V průměru to může trvat rok. Pokud však získáte nejlepší keramický povlak pro svá kola, můžete jej dále rozšířit o další. Lesk, který chrání vaše kola Jeho vlhký zrcadlový lesk vás přiměje znovu probudit lásku k vašemu autu. Jeho nejmodernější složení navíc ochrání kola vašeho vozu před příliš rychlým opotřebením. Tato kráska může vypadat jemně, ale je odolná.

Kompatibilita s různými typy materiálů kol

Kola vašeho auta mohou být práškově lakovaná, vyrobená z uhlíkových vláken nebo pochromovaná. Tento keramický povlak se spojí bez námahy. Jeho nanokeramický povlak navíc vytváří rovnoměrnou vrstvu na kolech a poskytuje jim tolik potřebnou ochranu. Keramický povlak vs vosk Zatímco vosk může dodat laku auta lesklou úroveň lesku, nedosahuje ani toho, že zůstává tvrdý po delší dobu. Ano, víme, že to může znít jako reklama na erektilní dysfunkci, ale přírodní karnauba, vosky ve spreji a keramické vosky jen na chvíli, než kulhají.

Jednoduše řečeno, ochranná vrstva, kterou poskytují, není zdaleka tak trvalá jako skutečný keramický povlak a nechrání povrchy před věcmi, jako jsou škrábance a sokolí výkaly. Zatímco počáteční náklady na keramický povlak pro vlastní potřebu mohou být dražší než průměrný automobilový vosk, vynikající úroveň ochrany, kterou nabízí, je jasná. Faktor v množství času a peněz vynaložených na odstranění a opětovné nanesení autovosku každý měsíc.

Běžné mýty o keramických nátěrech

Mýtus č. 1: Díky keramickému kabátu bude auto neprůstřelné

Různé úrovně tvrdosti spojené s automobilovými keramickými povlaky jsou všechny registrovány na číslované stupnici, stejně jako dny návštěvy úředníka pro podmínečné propuštění u našeho souseda. Zatímco si lidé rychle spojí tato čísla s MOHS (stupnice minerální tvrdosti), všechny keramické produkty pro lakování automobilů jsou testovány na běžné stupnici tvrdosti tužky. Proto hodnocení keramického povlaku 9H nekoreluje s tvrdostí téměř na úrovni diamantu, ale s tlakem, který povlak vydrží, než je vidět značka nebo čára. I když to může být fuk, abyste ochránili kapotu vašeho auta před balvanem, který právě vypadl z korby sklápěče před vámi, může to pomoci v jiných oblastech.

Úrovně tvrdosti 9H dělají zázraky, protože zabraňují drobným škrábancům, oděrkám, stopám víření a silničním nečistotám, aby se zařezaly do čirého laku nebo se do něj zapustily.

Mýtus č. 2: Keramický nano povlak nevyžaduje údržbu

Navzdory vynikající tvrdosti a vodoodpudivosti musí být průměrný keramický nátěr stále pravidelně čištěn. Takže i když se vám možná nepodaří zabránit tomu, aby se na vašem voze ulpívaly silniční nečistoty, pyl, ptačí trus a různé další kontaminanty, alespoň existuje způsob, jak čistit mnohem méně často a pracně.

Mýtus č. 3: Keramický nátěr je trvalý

Přestože keramický povlak vytváří semipermanentní spojení s lakem vozidla, sklem, plastem nebo čirým lakem, tato obětní vrstva není v žádném případě nezničitelným pancířem. Postupem času se molekulární struktura i toho nejtvrdšího keramického povlaku s hodnocením 9H začne zhoršovat, v tomto okamžiku je nejlepší povlak zcela odstranit a znovu nanést novou vrstvu.
To znamená, že dobře vyrobený produkt s keramickým povlakem obvykle poskytuje minimální ochranu po dobu 2 let, zejména pokud je spotřebitel správně aplikován a opečováván.

Mýtus č. 4: Keramický nátěr se snadno aplikuje

Zatímco DIY keramické nátěrové sady se vyznačují procesem aplikace, který je relativně snadný, množství času potřebného na přípravu před instalací je poměrně časově náročné. Před nanesením keramického povlaku musí být ošetřeny povrchové vady, oxidace průhledného laku a korekce laku. Pamatujte, že po vytvrzení se originální keramický povlak stane semipermanentním, takže je nejlepší provést přípravné práce správně hned napoprvé, abyste předešli případným výčitkám. Stejně jako předmanželská manželství…

Mýtus č. 5: Keramické nátěry skryjí nedokonalosti

Keramické povlaky sice dodají povrchům mnohem hladší vzhled, ale málo zakryjí věci, jako je vybledlý nátěr, stopy po kroužení, škrábance, obscénnosti načmárané permanentním fixem nebo jakékoli jiné výrazné vady. Bez ohledu na to, zda je atraktivní nebo ne, to, co vidíte na povrchu svého vozu, se po vytvrzení keramického povlaku zablokuje na místě, takže uvedená nedokonalost je ještě znatelnější. Ujistěte se tedy, že povrch vypadá přesně tak, jak chcete, aby vypadal, než jej polotrvale uzamknete na místě pomocí keramického povlaku.