Oživte černé obložení svého vozu

Oživte černé obložení svého vozu

Nic neničí vzhled pěkně propracovaného vozu více než vybledlé plastové ozdobné prvky. Vybledlé černé obložení drasticky ovlivňuje celkový vzhled vozu, takže vypadá starší a méně zachovalý, než ve skutečnosti je. Bez ohledu na to, jak dobře umyjete exteriér svého vozidla, šedý odstín vnějších plastů zabrání tomu, aby váš vůz vypadal jako nový a čistý.

V tomto článku se budeme zabývat způsoby, jak trvale obnovit černé plastové obložení a jak můžete zabránit vyblednutí vašeho vnějšího obložení.

Proč černé plastové ozdobné prvky blednou?

Černé plastové obložení obecně nemá na sobě žádný ochranný povlak. Díky tomu jsou plastové obložení velmi křehké vůči vlivům okolního prostředí.

UV záření je jedním z nejvíce zhoršujících faktorů, které způsobují blednutí černých plastových obložení. Zejména ve slunných státech, jako je Florida, je vyblednutí obložení automobilu v důsledku přímého slunečního záření velmi časté. Škodlivé UV paprsky plastové obložení vysušují a degradují, což vede k jeho křídovému povrchu.

Další faktory blednutí plastů

UV záření není jediným faktorem prostředí, který ovlivňuje životnost černého obložení. Vzhled obložení vašeho vozu ovlivňují i další nečistoty z vozovky, jako jsou drobné kamínky a klacíky.

Při jízdě po silném dešti navíc kaluže vody smíchané se špínou a nečistotami ze silnice zhoršují kvalitu obložení.

3 hlavní metody, které je třeba znát, jak obnovit černé plastové obložení

Existuje spousta různých způsobů, jak můžete obnovit černé obložení. Vše záleží na vašich preferencích a na tom, kolik času jste ochotni do oživení černého plastového obložení investovat. Existuje řešení pro každý rozpočet, takže peníze nejsou problém!

1. Metoda s horkovzdušnou pistolí

Horkovzdušná pistole je jedním z nákladnějších a složitějších způsobů opravy lišt, ale účinky po jejím použití na vašem vozidle jsou úžasné.

Tato pistole funguje tak, že vytáhne olej, který je usazen ve vybledlém obložení, a vynese ho na povrch, čímž obnoví vzhled zcela nového obložení.

Co bude potřeba: Horkovzdušná pistole

Jediné, co budete k tomuto postupu potřebovat, je horkovzdušná pistole. Nedoporučuje se používat vysoce výkonnou pistoli, protože je možné, že poškodí plastové obložení jeho roztavením.

Jak obnovit zašlé plasty pomocí horkovzdušné pistole

Krok 1: Najděte si slunné místo

Na začátku procesu zaparkujte vozidlo na slunném místě. Umožníte-li plastovému obložení, aby se zahřálo UV světlem, urychlíte tím proces při práci s pistolí.

Před opravou nezapomeňte použít čistou utěrku s nějakým čisticím roztokem, abyste čalounění očistili.

Krok 2: Zahřátí pistole

Nastavte pistoli na středně nízkou úroveň. Pokud je průtok tepla pistolí příliš horký, dojde k roztavení plastu. Ujistěte se, že jste pistolí vyzkoušeli malou část gumového obložení, abyste zjistili, zda zvolená teplota není příliš vysoká.

Krok 3: Aplikujte teplo na vybledlý plast

Po zahřátí pistole pokračujte jejím přiložením na kus vinylového obložení. Pracujte postupně na jedné malé oblasti a každou část plastu jemně zahřívejte. Tím, že budete pracovat na malých kouscích najednou, zajistíte, že obnova bude rovnoměrná. Výsledek uvidíte ihned, protože olej po několika minutách vystoupí na povrch a obnoví sytě černou barvu.

Užití horkovzdušné pistole

Přestože je tato metoda velmi atraktivní díky minimální spotřebě zásob, existuje několik úskalí.

Tato metoda nezaručuje trvalou obnovu černého plastového obložení. Oleje nakonec začnou opět vysychat a vaše černé obložení se změní zpět na vybledlou šedou barvu. Stejný postup můžete opakovat, abyste čalounění znovu opravili, ale je jen tolik oleje, kolik lze obnovit zpět na povrch plastu.

Dalším poznatkem je, že teplo může být pro lakované nebo skleněné povrchy škodlivé. S parní pistolí nemůžete být vždy zcela přesní, takže můžete poškodit část laku na vozidle. Pokud však budete dostatečně opatrní, bude vaše vozidlo vypadat jako nové.

2. Přebarvení

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak trvale obnovit černé plastové obložení, je jednoduše ho natřít. Pokud si pořídíte dobrou barvu, za velmi dlouhou dobu nevybledne a poskytne vám trvalé řešení vašeho problému.

Existuje mnoho různých možností, které lze použít pro přebarvení plastového obložení. Každá barva má jinou povrchovou úpravu, například lesklou nebo matnou. Vše záleží na vašich preferencích. Existují také různé barvy, které můžete použít na obložení.

Někteří lidé rádi používají zcela černou barvu, ale profesionálové se spíše přiklánějí k jemné šedé barvě, protože se lépe hodí ke kolům než neprůhledná černá. Výběr správné barvy vám může chvíli trvat, ale je lepší věnovat tomuto výběru čas, protože špatná barva může narušit celkový vzhled vašeho exteriéru.

Co budete potřebovat

Barva ve spreji na obložení - nejdůležitější věc, kterou budete potřebovat, je barva. Barva ve spreji, která je speciálně vyrobena pro použití na obložení, je jednou z nejjednodušších možností.

Základní barva ve spreji - při natírání lišt není vždy nutný základní nátěr. Záleží na typu barvy, kterou používáte, a také na plastovém povrchu, na kterém pracujete.

Bezbarvý lak ve spreji - tuto položku budete potřebovat pouze v případě, že chcete dosáhnout lesklého vzhledu.

Utěrka z mikrovlákna - utěrku z mikrovlákna budete potřebovat pro proces čištění, který musíte provést před lakováním.

Jak obnovit vybledlý plast přelakováním

Krok 1: Zakryjte místa, která nejsou oříznutá, páskou.

Abyste zabránili potřísnění vašeho vozu černou barvou, použijte k její ochraně maskovací pásku. Tento dodatečný krok vám tento proces značně usnadní a sníží nepořádek.

Během tohoto kroku byste se také měli převléknout do oblečení, na kterém vám nezáleží, protože tento typ barvy oblečení znečistí. Měli byste si také vzít rukavice, abyste zabránili potřísnění rukou černou barvou.

Krok 2: Vyčistěte obložení

Před zahájením procesu malování se musíte ujistit, že povrch, který budete malovat, je zcela čistý.

Krok 3: Lakování

Jakmile je obložení čisté a suché, můžete přistoupit k lakování. V závislosti na plastovém obložení a barvě, kterou používáte, naneste základní sprej. Pokud základní nátěr není nutný, můžete tento krok vynechat.

Vezměte si barvu a přečtěte si návod. Každá barva vyžaduje jinou aplikační podložku, aplikátor z mikrovlákna nebo pěnový aplikátor. Opatrně naneste barvu na obložení vozu a ujistěte se, že se držíte dál od všech částí vozu, které nechcete natřít černou barvou.

Různé značky barev budou vyžadovat, abyste nanesli několik vrstev barvy. V takovém případě se ujistěte, že jste nanesli tenkou vrstvu barvy z každé vrstvy, aby nedošlo k tvorbě bublin nebo zvedání.

Krok 4: Uzavřete dohodu

Pokud chcete, aby váš lak vydržel a zůstal černý, měli byste použít bezbarvý lak ve spreji nebo nějaký druh tmelu.

Postupujte podle pokynů k ochrannému bezbarvému laku a naneste jej na celé lakované obložení.

Obnovovač čalounění automobilu

Použití přípravku na obnovu čalounění je nejjednodušší a nejméně časově náročný způsob obnovy černého plastového obložení. Dobré restaurátory čalounění vyživí vybledlý černý plast a zabrání jeho opětovnému zašednutí. Restaurátor plastů zabrání oxidaci, která způsobuje šedivý vzhled vašich ozdobných lišt. Některé dokonce poskytují UV ochranu, která je zásadní, pokud žijete ve slunném městě.

Co bude potřeba

Roztok na obnovu povrchové úpravy - pro trvalou opravu si vezměte dobrý přípravek na obnovu povrchové úpravy. Investice do takového užitečného přípravku na obložení vám v budoucnu velmi pomůže.

Jedním z nejlepších výrobků, které můžete použít, je gel na pneumatiky a obložení.

Aplikátor - pro jakýkoli typ přípravku na obnovu čalounění, který budete používat, budete potřebovat aplikátor. Nejběžnějším potřebným je pěnový aplikátor.

Ručník z mikrovlákna - budete potřebovat vypraný ručník z mikrovlákna, abyste mohli setřít případné zbytky po restaurátoru plastů.

Izopropylalkohol - alkohol se bude hodit k očištění dílů čalounění před nanesením restaurátoru čalounění.

Jak obnovit vybledlý plast pomocí restaurátoru čalounění automobilu

Krok 1: Nalezení vhodného místa

Před zahájením procesu byste měli vozidlo zaparkovat na místě s dostatečným větráním a mimo dosah slunce. Pro dosažení nejlepších výsledků byste měli pracovat na chladném povrchu ve stínu.

Krok 2: Úklid

Poté, co jste našli správný prostor, pokračujte očištěním černé plastové lišty čisticím prostředkem a čistou utěrkou. Pomocí isopropylalkoholu přetřete povrch, abyste se zbavili veškerých nečistot, například zbytků vosku.

Tento krok zajistí, že aplikace obnovovače plastů bude hladká a bez jakýchkoli nedokonalostí způsobených nečistotami.,

Krok 3: Naneste restaurátor

Pomocí pěnového aplikátoru pečlivě naneste restaurátor plastů na celé postižené čalounění. Dbejte na to, abyste se během aplikace nedotkli žádné jiné části vozidla. Dostane-li se přípravek na obnovu čalounění na lak, může dojít ke vzniku skvrn, které jsou nevratné.

Aplikujte svůj roztok povrchové úpravy co nejrovnoměrněji, abyste předešli jakémukoli nestejnoměrnému a neprofesionálnímu zbarvení vašich kol

Jaký je nejdoporučovanější způsob trvalé obnovy černého plastového obložení?

Ze všech metod, které byly uvedeny v tomto článku, je použití roztokového finálního restaurátoru čalounění nejlepší. Láhev tohoto roztoku vám vydrží dlouho. Zůstane na černém obložení po určitou dobu je správně ošetřeno. Pokud jste si mysleli, že je vaše obložení trvale šedé, obnovovač obložení tuto domněnku jistě napraví.

Na rozdíl od laku budou restaurátory čalounění dlouhodobým řešením s potřebnou ochranou, které výrazně zlepší vzhled vašeho vozidla.

Aby lak vašeho vozu vynikl, je třeba, aby plastové obložení zůstalo černé. Všechny barvy čalounění časem vyblednou, dejte pokud shromáždíte potřebné zásoby a budete ochotni věnovat svému vozu dostatek času, výsledky budou k nezaplacení.

V tomto článku jsme prošli několik metod, které můžete použít k trvalé obnově černých plastových obložení. Pro opravu vybledlého plastu není nutné chodit do luxusní myčky nebo detailingového centra. Vše, co potřebujete, lze zakoupit online a obnovu černých plastových obložení lze provést vlastníma rukama.