Výdrž autobaterie

Výdrž autobaterie

Jak dlouho vydrží autobaterie bez jízdy?

Hlavním účelem autobaterie je měnit chemickou energii na elektrickou při startování zapalování automobilu. Baterie se také podílí na napájení příslušenství automobilu, jako je rádio, hodiny a alarm. Pokud se s vozem nejezdí, nemá baterie možnost se dobíjet, což vede k vybití baterie. Tento prostý fakt je důvodem, proč je pravidelná jízda autem tak důležitá.

Ponecháte-li baterii ve voze delší dobu zaparkovanou, může se autobaterie z plně nabité stát zcela vybitou za necelé dva měsíce. Odborníci doporučují jezdit s vozidlem alespoň 30 minut týdně, aby se baterie dobila. Nová autobaterie vydrží bez dobíjení přibližně dva týdny. Jak dlouho vydrží baterie při vypnutém motoru, závisí na způsobu jejího skladování, stáří a způsobu používání.

Jak udržovat autobaterii nabitou, když se nepoužívá

Nejlepším způsobem ochrany baterie je pravidelná jízda s vozidlem. Můžete také podniknout další kroky, abyste ji udrželi nabitou, když ji nepoužíváte. Mezi ně patří např:

Vypněte bezpečnostní systém - pokud je vozidlo zaparkováno na bezpečném místě, můžete vypnout bezpečnostní systém vozidla. Pokud necháte bezpečnostní systém zapnutý, baterie se vybije rychleji.

Odpojte záporný kabel baterie - záporný pól baterie se nachází na horní straně baterie. Odpojením tohoto kabelu tak pomůžete zabránit vybíjení baterie. Opatrně uvolněte záporný konektor otáčením proti směru hodinových ručiček. Jakmile je uvolněn, odpojte záporný konektor tak, že jej vytáhnete a odložíte stranou od baterie.

Úplné vyjmutí baterie - pokud bude vozidlo delší dobu odstaveno, je nejlepší baterii úplně vyjmout. Ujistěte se, že je akumulátor uložen na suchém, dobře větraném místě se stálou teplotou. Po vyjmutí se baterie přirozeně vybíjí pomaleji, takže ji budete muset při výměně nabít.

Autobaterie obvykle vydrží v průměru 4 až 5 let nebo déle vzhledem k typickým jízdním vzdálenostem a používání klimatizace. Když se baterie opotřebuje, recyklujte ji, abyste snížili množství zdrojů potřebných pro výrobu nových baterií. Pokud jste si všimli, že je Vaše baterie na odchodu, pořiďte si novou kvalitní baterii, abyste mohli spolehlivě dojet tam, kam potřebujete.