Nákup ojetého vozu

Nákup ojetého vozu

Kontrolní seznam před nákupem ojetého vozu

Pokud uvažujete o koupi ojetého vozu, pravděpodobně Vám hlavou víří všechny možné neviditelné problémy a poškození, které by Vám mohly uniknout. Nemusíte se však obávat! Sestavili jsme pro Vás stručný kontrolní seznam, který Vám pomůže zajistit, aby se po utracení peněz neobjevila žádná překvapení.

Až budete příště kupovat ojetý vůz, řiďte se těmito stručnými pokyny:

Krok 1 - Proveďte průzkum!

Prvním krokem při koupi jakéhokoli vozu je průzkum ještě předtím, než se na vůz půjdete podívat osobně. Pokud máte typ, značku nebo model vozidla, které hledáte, začněte u něj. Budete se chtít podívat na běžné problémy modelu, který sledujete. Různé typy vozidel budou mít jiný soubor problémů, na které je třeba si dát pozor.

Krok 2 - Zkontrolujte vnější vzhled vozidla

Budete chtít provést úplnou vizuální kontrolu vnějšího povrchu vozidla. Tři hlavní položky, které je třeba projít, jsou stav karoserie, pneumatiky a světla.

Karoserie: Věnujte chvíli času tomu, abyste obešli celý vůz a hledali jakékoli známky poškrábání, promáčklin, důlků nebo rzi. Pokud si všimnete nějakých velkých poškozených ploch, může to být varovný signál pro způsob, jakým bylo s vozidlem zacházeno. Podívejte se také na hlavní panely karoserie, abyste se ujistili, že všechny správně lícují. Pokud uvidíte nerovná místa, může to svědčit o předchozí nehodě.

Pneumatiky: Pneumatiky mohou také vypovídat o tom, jak bylo vozidlo udržováno. Mají nainstalováno více značek? Jsou na pneumatikách nějaké známky prasklin, boulí nebo odřenin? Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, nezapomeňte se prodávajícího zeptat na jeho předchozí nákupy pneumatik.

Světla: Ujistěte se, že všechna světla (zpětná světla, směrová světla a také dálková světla) fungují správně, nejsou zamlžená a neobsahují žádnou vlhkost.

Krok 3 - Zkontrolujte interiér

Než přejdeme k motoru, je třeba zkontrolovat několik položek i uvnitř. První, čeho si pravděpodobně všimnete, je zápach. Zápach plísní a hniloby může naznačovat poškození vodou v minulosti. Zkontrolujte sedadla, zda nejsou poškrábaná, natržená nebo opotřebovaná. Také se ujistěte, že se Vám po úpravě sedadel pohodlně sedí. Poté vůz zapněte a ujistěte se, že fungují všechny ukazatele a zkontrolujte všechny elektrické spínače. Opět platí, že pokud si všimnete něčeho, co není v pořádku, upozorněte na to. Z dlouhodobého hlediska by Vám to mohlo ušetřit peníze.

Krok 4 - Kontrola motoru

Zkontrolujte tyto tři hlavní položky celkového stavu vozidla:

Kapaliny: Otevřete kapotu a zkontrolujte všechny kapaliny včetně oleje, převodovky, posilovače řízení a brzd. Kde se kapaliny kontrolují, zjistíte v návodu k obsluze.

  • Olej by měl být hnědý nebo černý a na měrce by neměla být žádná vlhkost. Pokud je jantarově zbarvený, je možné, že byl nedávno měněn.
  • Kapalina převodovky by měla být červenorůžová a vonět po oleji. Hnědá nebo spáleně oranžová kapalina může znamenat potíže s převodovkou.
  • U kapaliny posilovače řízení a brzdové kapaliny se ujistěte, že jsou doplněny a že neunikají pod vozidlo.

Chladič: Zkontrolujte všechny odcházející hadice, zda nejsou prasklé a netěsní. Všímejte si jakéhokoli zabarvení samotného chladiče, protože by mohlo znamenat únik.

Řemeny a hadice: Zkontrolujte všechny hadice, zda nejsou prasklé a netěsní. Zkontrolujte také všechny řemeny, zda nejsou roztřepené nebo přetržené.

Krok 5 - Vyjeďte na projížďku

Toto je jedna z nejdůležitějších částí prohlídky ojetého vozu. Zaznamenejte si všechny zvuky, vibrace, otřesy, odpor nebo zápach, které se během jízdy objevují. Rozjeďte vůz na slušnou rychlost, abyste mohli projet všechny převodové stupně a zkontrolovat převodovku. Zkontrolujte také brzdy, abyste se ujistili o správné brzdné síle bez tahu na obě strany.

Doufáme, že Vám tyto tipy dobře poslouží při Vašich dobrodružstvích při koupi vozu a pomohou Vám vyhnout se zbytečně vyhozeným penězům a sporům. Hodně štěstí na cestách!