Tři tipy na údržbu plastů auta

Tři tipy na údržbu plastů auta

Plasty je třeba udržovat

Plastové obložení vašeho vozu odolává nesčetným vlivům prostředí, které mohou způsobit jeho praskání, blednutí a dokonce i oxidaci v průběhu času. Jakmile dojde k poškození, může být obtížné - někdy dokonce nemožné - jej opravit, což ovlivní celkový vzhled a dojem z vašeho vozidla. Naštěstí s dobrým restaurátorem plastů můžete obložení snadno obnovit a zabránit dlouhodobému poškození vašeho vozu.

Zde jsou 3 užitečné tipy, jak obnovit čalounění

K většině poškození plastového nebo gumového obložení vašeho vozidla dochází v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek. Horké i mrazivé teploty způsobují namáhání pryžových a plastových materiálů. Pokud nejsou tyto povrchy chráněny, časem vyschnou a zkřehnou a v extrémních případech začnou dokonce praskat. 

Černé obložení je obzvláště zranitelné vůči extrémním povětrnostním podmínkám, protože absorbuje více škodlivých slunečních paprsků. To způsobuje, že černé obložení, které vypadá neuvěřitelně, když je nové, mění barvu a bledne mnohem rychleji než obložení světlejší barvy.

Navíc chemikálie a minerální usazeniny, které zůstávají po dešti, mohou způsobit zmatnění a oxidaci obložení. A když se tyto minerální usazeniny dostanou na slunce, dochází k chemické reakci, která způsobuje žloutnutí a praskání pryžových a plastových povrchů.

Co tedy můžete udělat, abyste poškození předešli nebo ho dokonce obnovili, a jak obnovit bílý plast, který zežloutl? Budete potřebovat řešení, které nejen vrátí obložení původní barvu a pružnost, ale také ho ochrání před dalším poškozením vlivem povětrnostních vlivů. Právě v tomto případě přichází na řadu restaurátor plastů na automobily.

Přípravky na obnovu plastů zpravidla obsahují kondicionéry, které zvrátí stárnutí a udrží gumové a plastové obložení měkké a pružné. Dobrý přípravek na obnovu plastů je také napuštěn účinnými UV inhibitory, které zabraňují poškození vlivem dlouhodobého působení slunečního záření.

Nyní, když už víte, co způsobuje stárnutí čalounění a co potřebujete k vyřešení tohoto problému, přinášíme tři užitečné tipy, díky nimž bude vaše renovace hladká a bezchybná jako profesionální detailní práce!

Tip č. 1: Ujistěte se, že máte k dispozici správné nástroje pro tuto práci

K obnovení vybledlých plastových obložení do původní barvy budete potřebovat pouze oblíbený přípravek na obnovu obložení a kvalitní utěrku z mikrovlákna, kterou přípravek vmasírujete do plastů v interiéru nebo exteriéru vašeho vozu.

Důrazně doporučujeme bezokrajovou detailingovou utěrku se směsí mikrovláken : je dostatečně odolná, aby vydržela nespočet renovací, a přitom dostatečně měkká, aby šla pěkně od ruky plastovému obložení vašeho vozidla. Navíc díky detailingovému hadříku bez okrajů nedochází k žádným hrubým, slepeným okrajům nebo prošívání, které se vyskytují u jiných detailingových hadříků a které mohou poškrábat a poškodit měkké, vnitřní plastové díly vašeho vozu.

Ujistěte se, že utěrku, kterou používáte k renovaci plastového obložení, uchováváte odděleně od utěrek a dalších nástrojů, které používáte na ostatní části vozu. Těžší nečistoty z kol, pneumatik, vnějšího laku apod. mohou poškodit plastové povrchy vašeho vozidla.

Navíc jakékoli zbytky produktu z jiného detailingového úkonu, například leštidla na auto, mohou zanechat znatelné zbytky, které se velmi obtížně odstraňují, a dále tak znehodnotit čistý a rovnoměrný povrch.

Tip č. 2: Před renovací vždy vyčistěte svůj vůz

Mnoho začínajících kutilů si zakoupí přípravek na obnovu plastů v interiéru vozu a začne s nanášením roztoku přímo na obložení ještě před odstraněním nečistot, skvrn a dalších abrazivních nečistot. Velká chyba - použitím restaurátorských přípravků na znečištěný vůz nejenže zapečetíte nečistoty do povrchové úpravy, ale také riskujete, že do jemného plastového materiálu zabrousíte ostré nečistoty, což může způsobit další poškození.

Je důležité vždy důkladně očistit čalounění před použitím restaurátoru a ochranného prostředku na čalounění. I když vaše obložení vypadá čistě, mohou na plastu ulpívat drobné nečistoty, které jsou pouhým okem neviditelné, a způsobují, že původní barva vypadá matně a vybledle.

Dokonce i rychlé otření čalounění přípravkem na odstraňování nečistot může mít velký vliv na celkovou kvalitu povrchové úpravy. A samozřejmě, pokud hledáte snadný způsob čištění vnějšího obložení, stačí mu věnovat trochu více lásky během běžného mytí vozu! Kvalitní mycí šampon a dobrá mycí rukavice z mikrovlákna jsou vše, co potřebujete k odstranění odolné špíny a skvrn z jakéhokoli vnějšího povrchu vašeho vozu.

Při čištění věnujte velkou pozornost složitějším místům v interiéru vozu, včetně větracích otvorů a škvír a štěrbin na palubní desce. V těchto těsných a těžko přístupných místech se hromadí prach a špína a při dlouhodobém působení UV záření může tento nános způsobit trvalé zabarvení. 

Profesionální rada: K odstranění skvrn a nánosů nečistot z každého zákoutí plastového obložení použijte malý kartáček na detaily nebo zubní kartáček s měkkými štětinami.

Tip č. 3: Nezapomeňte chránit a mazat gumová těsnění

Nezapomeňte, že gumová těsnění pod kapotou, zavazadlovým prostorem a dveřmi jsou součástí obložení vašeho vozidla. Pokud tyto povrchy začnou vysychat a praskat, dešťová voda bude při jízdě pronikat do kufru, pod kapotu a dokonce i do vozu, což může způsobit vážné komplikace v budoucnu. Navíc nikdo nechce mít zablácené auto.

Věnujte čas ošetření gumových těsnění přípravkem na obnovu čalounění, aby zůstala měkká a v kondici. Díky tomu se dveře a zavazadlový prostor vozu nebudou po letech opakovaného používání zasekávat nebo zasekávat a déšť zůstane venku, kam patří.

A právě tak jste obnovili opotřebované a vybledlé čalounění jako profesionálové a ochránili své plasty na další tři měsíce! Doporučujeme obnovovat obložení zhruba jednou za sezónu, abyste je udrželi v perfektní kondici po mnoho let. A teď si užijte čerstvě obnovený povrch!

Čtěte také